Svakog ljeta hidratacija je riječ koju nije moguće izbjeći. Sve preporučene dijete, internet i časopisi o zdravlju zalažu se za veću konzumaciju vode, ali malo se njih bavi vrstom vode koju bi trebalo piti.
Dakle, koja je voda najbolja za piće kada postoji toliko mnogo vrsta koje možeš izabrati – flaširana (negazirana), gazirana, voda iz slavine, filtrirana ili još egzotičnije opcije poput vode od kokosa?
U našoj potrazi za najboljom pitkom vodom, analizirat ćemo različite opcije dostupne potrošačima te prednosti i nedostatke svake od njih.
Započeti ćemo s najočiglednijim izborom koji mnogi od nas biraju – flaširanom vodom.
Flaširana voda
Flaširana voda je najprodavanije bezalkoholno piće na svijetu. Flaširane vode ima posvuda, može biti jače ili slabije gazirana, negazirana ili s okusom.
Dolazi u različitim dimenzijama i ima veliku prednost prenosivosti. Ali samo zato što je praktična za korištenje, je li to i najbolja voda za piće?
Prednosti koje se često navode kod flaširane vode su njezina svježina (svima su nam poznati netaknuti planinski izvori i idilični prizori prirode prikazani na ambalaži vode) i zdravstvena ispravnost.
Međutim, oglašavanje koje se koristi za promoviranje flaširane vode ne mora uvijek odražavati istinu.
Evo ne baš ugodnog videa o surovoj istini iza flaširane vode:
Što se svježine tiče, flaširana voda se po svojoj prirodi ne može smatrati svježom. Flaširana voda je, naposljetku, voda koja se čuva u plastičnoj ambalaži – koja može, ali i ne mora biti bez BPA – i koja se drži na policama supermarketa tjednima ili čak mjesecima.
Također postoji rizik od ispuštanja kemikalija u vodu iz plastične boce, jer se voda skladišti, ako uvjeti skladištenja nisu optimalni (npr. izloženost suncu, skladištenje u vrućem okruženju itd.), rizik od bakterija i drugih kemikalija prisutnih u flaširanoj vodi također su moguće, pogotovo zato što se industrija flaširane vode ne mora uvijek pridržavati visokih sigurnosnih standarda koji se primjenjuju na vodu iz slavine.
Štoviše, povlačenje cijelih serija proizvedene vode u bocama zbog E. coli ili drugih patogenih bakterija nije tako rijetko.
Ponekad, u suprotnosti s netaknutim izvorima koji su prikazani na ambalaži, voda u bocama može biti samo ‘veličanstvena’ voda iz slavine, odnosno filtrirana voda koja je 500-1000 puta veća od cijene filtrirane vode sa slavine.
Drugi problem kod flaširane vode je činjenica da je veliko opterećenje za okoliš. U okviru navedenog, pogledajmo koje su prednosti i mane flaširane vode.
Prednosti
Prigodna upotreba, uvijek na dohvat ruke;
Dostupno u različitim okusima;
Dostupno u raznim veličinama;
Potrošači je vole zbog okusa i “sigurnosti”.
Mane
Skupoća
Voda nije uvijek svježa ili zdrava koliko je hvale na tržištu;
Ako se voda ne skladišti u odgovarajućim uvjetima, može doći do kontaminacije;
Stvara veliku količinu plastičnog otpada i time zagađuje okoliš.
Zaključak:
Flaširana voda nije ni najzdraviji ni najjeftiniji način hidratacije. Stoga flaširana voda nije najbolja voda za piće.
Voda iz slavine
Ovisno o tome u kojoj zemlji živite, voda iz slavine može biti pouzdan ili nepouzdan izvor vode za piće.
U Hrvatskoj se većina komunalne vode iz vodoopskrbnog sustava testira tijekom cijele godine kako bi se osiguralo da je komunalna voda koja dolazi u kuću potrošača prikladna za potrošnju.
Stoga se voda testira na mnoštvo parametara kako bi se osiguralo da nema patogenih bakterija, kemijskih kontaminanata ili drugih kontaminanata koji mogu biti opasni za javno zdravlje.
Jedna od kritika koju voda iz slavine često dobiva je njezin neobičan okus, koji je često rezultat kemijskih dezinficijensa koji se upotrebljavaju za čišćenje vode.
Klor i kloramin najčešće su korišteni kemijski dezinficijensi koji mogu odavati čudan okus i miris vodi iz slavine.
Osim problema s okusom i mirisom, dugotrajna izloženost kemijskim dezinficijensima nije bez rizika, a posebno je opasna za osobe koje boluju od kožnih bolesti poput ekcema i psorijaze.
U regijama s fluoridacijom, izloženost ovoj otrovnoj kemikaliji, unatoč činjenici da njezine navodne dobrobiti za zdravlje zubi tek trebaju biti potkrijepljene čvrstim znanstvenim dokazima, također predstavlja potencijalni zdravstveni rizik.
No, unatoč svim ovim kritikama koje voda iz slavine dobiva, vodovodne tvrtke provjeravaju jesu li kemijska sredstva za dezinfekciju na sigurnoj razini i je li voda koja dospijeva u vaš dom prikladna za piće, kuhanje i druge potrebe kućanstva.
Voda iz slavine također je izuzetno ekonomična.
Filteri za vodu mogu otkloniti sve navedene probleme (loš okus i miris, kemijsko onečišćenje).
Prije nego što prijeđemo na sljedeći izvor hidratacije, pogledajmo prednosti i mane vode iz slavine:
Prednosti
Povoljnost
Praktičnost (otvaranjem slavine dolazi se do neograničenog izvora pitke vode);
Strogi propisi i stroga ispitivanja;
Ekološka opcija.
Mane
Okus i miris;
Mogući zdravstveni problemi zbog kemijskih dezinficijensa.
Stare cijevi kroz koje voda prolazi;
Kvaliteta vode za piće može varirati ovisno o tome gdje ju se konzumira
Zaključak
Iako voda iz slavine nije savršeno rješenje, nema problema koji se ne mogu riješiti filtriranjem. Dakle, iako voda iz slavine sama po sebi nije najbolja voda za piće, svakako je najmanje štetna za okoliš.
Filtrirana voda postiže se tretiranjem izvora vode – vode iz slavine, izvorske vode itd. – postupkom koji se naziva filtracija.
Nakon filtriranja, voda prolazi kroz sloj filtera – reverzna osmoza, ugljik, keramika, UF membrane itd. – koji zaustavlja zagađivače i omogućuje prolaz molekulama vode i zdravim mineralima.
Filteri za vodu mogu se instalirati na jednom mjestu (npr. u kuhinji) ili se mogu instalirati prije nego što voda uđe u dom, u kojem slučaju filtrira cijeli vodovod tog kućanstva.
Filtriranje je jeftin, ekološki prihvatljiv proces koji koristi prirodni filterski medij za uklanjanje loših okusa i mirisa, patogenih bakterija, kemijskih kontaminanata, suspendiranih krutih tvari, fluorida i drugih štetnih tvari koje mogu ući u tvoju vodu iz slavine dok je u transportu do tvoje kuće. (npr. hrđa, teški metali, pijesak itd.).
Prednost filtracije vode u odnosu na kemijsku dezinfekciju je u tome što filtracija ne dodaje ništa vašoj vodi. Filtriranje je ekološki prihvatljivija i pristupačnija alternativa u usporedbi s flaširanom vodom.
Osim početnih investicijskih troškova (cijena samog filtera za vodu, ovisno o vrsti, trošak ugradnje), troškova periodične zamjene filtera i troškova vode iz vodovoda, nema drugih troškova .
U usporedbi s flaširanom vodom, filtrirana voda je pristupačnija opcija.
Filteri za vodu također omogućuju kontrolu vode koju želiš u svom domu – možeš odabrati razinu filtracije koja ti je potrebna i možeš prilagoditi vodu u kuhinji, kadi ili pod tušem. Neki filteri za vodu toliko su učinkoviti da se mogu koristiti i za filtriranje vode koja potječe iz jezera, rijeka, ribnjaka ili čak kišnice, što ih čini izvrsnim saveznikom u hitnim situacijama.
Ukratko, evo prednosti i nedostataka filtrirane vode:
Prednosti
Povoljnost i praktičnost;
Uklanjanje širokog spektra nečistoća;
Prirodni proces čišćenja vode bez kemikalija;
Poboljšavanje ukus i miris;
Ekološki prihvatljiv izbor.
Mane
Filteri se moraju održavati (periodične izmjene filtera);
Instalacija nekih vrsta filtera može biti kompliciranija;
Neki filteri zauzimaju puno prostora u kuhinji.
Zaključak:
Iako nije pristupačna kao voda iz slavine, filtrirana voda znatno je jeftinija od vode u bocama. Filtrirana voda također uklanja sve probleme koji se javljaju s vodom iz slavine, ali je i važan alat u zaštiti okoliša koji ugrožava flaširana voda. Stoga je filtrirana voda glavni kandidat da postane najbolja voda za piće.
Gazirana voda
Bilo da je kupljena u trgovini ili proizvedena u vlastitom aparatu za vodu, gazirana voda smatra se manje zdravom opcijom od negazirane.
Neki protivnici soda tvrde da gazirani sok može isprati kalcij iz kostiju, što pak može dovesti do osteoporoze, ili da soda može uzrokovati želučane probleme ili oštetiti zube.
Iako sve ovo vrijedi za slatka pića poput Cole ili Pepsija, studije sugeriraju da bi to moglo biti neutemeljeno kada je u pitanju gazirana voda. Iako je gazirana voda nešto kiselija od negazirane vode, ne može se usporediti s kiselošću gaziranih sokova.
Gazirana voda ne uzrokuje probleme sa stomakom, ali može uzrokovati nadutost.
Stoga, oni koji pate od IBS-a (sindroma iritabilnog crijeva), bi možda trebali biti oprezni s konzumacijom gazirane vode jer može izazvati gastritis.
Za zdrave ljude, studije su otkrile da konzumacija malih količina gazirane vode pomaže probavi.
Budući da gazirana voda može uzrokovati lažan osjećaj sitosti koju uzrokuje nadutost, najbolje je izbjegavati je tijekom vježbanja jer to može smanjiti unos vode u organizam i time rizik od dehidracije.
Dakle, postoje neke mjere opreza kada je u pitanju gazirana voda, ali ona nije ništa manje zdrava od negazirane vode.
Prednosti i nedostaci gazirane vode:
Prednosti
To je dobra alternativa za one koji ne vole okus negazirane vode;
U malim količinama može pomoći s probavom;
Može pomoći pri prelasku s gaziranih slatkih pića na negaziranu vodu.
Nedostatci
Ako je u bocama, tada dolazi sa istim manama kao i negazirna flaširana voda;
Može vam dati osećaj sitosti zbog nadutosti.
Zaključak:
Gazirana voda može olakšati proces prijelaza za one koji se žele prebaciti sa slatkih gaziranih pića na običnu vodu, ali ako je flaširana, vrijede isti nedostaci kao i flaširana voda (preskupa, ekološki nepovoljna itd.).
Kokosova voda
Kokosova voda označena je kao “super hidratantno” piće koje je “prepuno hranljivih sastojaka”, a neki tvrde da njegove zdravstvene koristi mogu nadmašiti zdravstvene koristi vode.
Kokosova se voda smatra dobrom alternativom sportskim napitcima zbog visokog udjela kalija i niskog udjela natrija i kalorija.
Ali može li kokosova voda biti najbolja voda za piće? Može li biti bolja od obične vode?
Iako visok sadržaj kalija blagotvorno djeluje na srce, mozak i živce, kokosova voda nije jedini izvor kalija.
Mnogo drugog voća i povrća može osigurati potreban kalij.
Još jedan problem s kokosovom vodom je taj što, iako je niskokalorična, još uvijek sadrži kalorije koje se mogu akumulirati tijekom dana.
Uz nedostatke povezane s flaširanom vodom, komercijalna kokosova voda može sadržavati dodane šećere i arome, koji su opasni za vaše zdravlje.
Iako postoje 100% sirove i organske kokosove vode, one mogu biti skupe za prosječan budžet.
Prednosti
Prihvaćeno kao sportsko piće majke prirode zbog svojih prednosti u odnosu na komercijalna sportska pića;
Visok postotak kalija i nizak natrij.
Nedostatci
Može sadržavati dodane šećere i arome;
Skupoća;
Ima sve nedostatke povezane s flaširanom vodom.
Zaključak:
Tekućina iz kokosa može biti zdrav napitak koji dopunjava vaš glavni izvor hidratacije, ali se ne preporučuje kao primarni izvor hidratacije.
Limunska voda
Ovo piće od dva sastojka izazvalo je popriličnu pomutnju u zdravstvenoj zajednici i omiljeno je kod slavnih.
Jednostavno iscijedite svježi limun i pomiješajte ga s vodom i dobili ste vodu s limunom.
Čini se da je limova voda lijek za sve – bore, probleme s težinom itd.
Opravdava li voda s limunom medijsku prašinu koju je podigla?
Bi li ju trebalo piti umjesto obične vode?
Kao i kokosova voda, voda s limunom nije bez nedostataka, ali za početak ćemo analizirati prednosti i nedostatke limunske vode:
Prednosti
Sadrži vitamin C, kalij, kalcij, željezo – svi su neophodni za zdravu prehranu;
Konzumirana ujutro je dobar način rehidratacije u odnosu na druga jutarnja pića, koja mogu djelovati kao diuretici (npr. Kava, čaj);
Konzumirana bez šećera, odličan je izbor u usporedbi sa sokom od naranče ili kavom.
Nedostatci:
Kiselina u limunu može uzrokovati eroziju zuba;
Može izazvati gastritis kod nekih osoba;
Previše limuna u vodi može imati diuretski učinak.
Zaključak:
Limunska voda može biti dobra opcija za dodavanje okusa u vodu koja se konzumira svaki dan, ali ne preporučujemo da se pije kao zamjena za običnu vodu.
Detoks voda
Detoks voda možda zvuči kao još jedan zdravstveni hir, ali zapravo je jednostavna (i ukusna!) infuzija svježeg bilja, voća i/ili povrća koja doista donosi mnoge zdravstvene dobrobiti.
Ovisno o sastojcima koje dodate u infuzer, voda za detoksikaciju ili voda za fitness može pomoći kod stresa, probavnih smetnji, ojačati imunološki sustav i dodati bitne vitamine prehrani.
Detoksikacijske vode pripravljene kod kuće ne sadrže šećer, umjetna sladila, prehrambene boje ni umjetne arome i stoga su zdrav izbor u odnosu na komercijalne koje sve to mogu sadržavati.
Ako imaš tendenciju ka nadutosti nakon konzumacije određenih kombinacija voća ili povrća i bilja, svakako izbjegavajte te kombinacije i pronađite recepte koji vam najbolje odgovaraju.
Pripremljene s filtriranom vodom, vode za detoksikaciju dobar su način da svojoj prehrani dodaš malo voća ili povrća, dok izbjegavaš slatka pića u korist zdravijih tekućina.
Zaključak:
Koju vodu bi trebalo piti?
Sve vode o kojima se govori u ovom članku imaju svoje prednosti i nedostatke, ali filtrirana voda preuzima vodeću ulogu u svim kategorijama – pristupačnost, zdravlje, praktičnost i ekološka prihvatljivost. Čvrsto vjerujemo da je filtrirana voda najbolja voda koju bi trebalo konzumirati. Naravno, moglo bi biti dosadno stalno piti običnu filtriranu vodu, pa je moguće povremeno dodati malo limuna u vodu ili osmisliti svoj vlastiti detoks voćni koktel i isti dodati u filtriranu vodu.
Koja je najbolja voda za piće?
Otkrijte koja je najbolja voda za hidrataciju
Svakog ljeta hidratacija je riječ koju nije moguće izbjeći. Sve preporučene dijete, internet i časopisi o zdravlju zalažu se za veću konzumaciju vode, ali malo se njih bavi vrstom vode koju bi trebalo piti.
Dakle, koja je voda najbolja za piće kada postoji toliko mnogo vrsta koje možeš izabrati – flaširana (negazirana), gazirana, voda iz slavine, filtrirana ili još egzotičnije opcije poput vode od kokosa?
U našoj potrazi za najboljom pitkom vodom, analizirat ćemo različite opcije dostupne potrošačima te prednosti i nedostatke svake od njih.
Započeti ćemo s najočiglednijim izborom koji mnogi od nas biraju – flaširanom vodom.
Flaširana voda
Flaširana voda je najprodavanije bezalkoholno piće na svijetu. Flaširane vode ima posvuda, može biti jače ili slabije gazirana, negazirana ili s okusom.
Dolazi u različitim dimenzijama i ima veliku prednost prenosivosti. Ali samo zato što je praktična za korištenje, je li to i najbolja voda za piće?
Prednosti koje se često navode kod flaširane vode su njezina svježina (svima su nam poznati netaknuti planinski izvori i idilični prizori prirode prikazani na ambalaži vode) i zdravstvena ispravnost.
Međutim, oglašavanje koje se koristi za promoviranje flaširane vode ne mora uvijek odražavati istinu.
Evo ne baš ugodnog videa o surovoj istini iza flaširane vode:
Što se svježine tiče, flaširana voda se po svojoj prirodi ne može smatrati svježom. Flaširana voda je, naposljetku, voda koja se čuva u plastičnoj ambalaži – koja može, ali i ne mora biti bez BPA – i koja se drži na policama supermarketa tjednima ili čak mjesecima.
Također postoji rizik od ispuštanja kemikalija u vodu iz plastične boce, jer se voda skladišti, ako uvjeti skladištenja nisu optimalni (npr. izloženost suncu, skladištenje u vrućem okruženju itd.), rizik od bakterija i drugih kemikalija prisutnih u flaširanoj vodi također su moguće, pogotovo zato što se industrija flaširane vode ne mora uvijek pridržavati visokih sigurnosnih standarda koji se primjenjuju na vodu iz slavine.
Štoviše, povlačenje cijelih serija proizvedene vode u bocama zbog E. coli ili drugih patogenih bakterija nije tako rijetko.
Ponekad, u suprotnosti s netaknutim izvorima koji su prikazani na ambalaži, voda u bocama može biti samo ‘veličanstvena’ voda iz slavine, odnosno filtrirana voda koja je 500-1000 puta veća od cijene filtrirane vode sa slavine.
Drugi problem kod flaširane vode je činjenica da je veliko opterećenje za okoliš. U okviru navedenog, pogledajmo koje su prednosti i mane flaširane vode.
Prednosti
Mane
Zaključak:
Flaširana voda nije ni najzdraviji ni najjeftiniji način hidratacije. Stoga flaširana voda nije najbolja voda za piće.
Voda iz slavine
Ovisno o tome u kojoj zemlji živite, voda iz slavine može biti pouzdan ili nepouzdan izvor vode za piće.
U Hrvatskoj se većina komunalne vode iz vodoopskrbnog sustava testira tijekom cijele godine kako bi se osiguralo da je komunalna voda koja dolazi u kuću potrošača prikladna za potrošnju.
Stoga se voda testira na mnoštvo parametara kako bi se osiguralo da nema patogenih bakterija, kemijskih kontaminanata ili drugih kontaminanata koji mogu biti opasni za javno zdravlje.
Jedna od kritika koju voda iz slavine često dobiva je njezin neobičan okus, koji je često rezultat kemijskih dezinficijensa koji se upotrebljavaju za čišćenje vode.
Klor i kloramin najčešće su korišteni kemijski dezinficijensi koji mogu odavati čudan okus i miris vodi iz slavine.
Osim problema s okusom i mirisom, dugotrajna izloženost kemijskim dezinficijensima nije bez rizika, a posebno je opasna za osobe koje boluju od kožnih bolesti poput ekcema i psorijaze.
U regijama s fluoridacijom, izloženost ovoj otrovnoj kemikaliji, unatoč činjenici da njezine navodne dobrobiti za zdravlje zubi tek trebaju biti potkrijepljene čvrstim znanstvenim dokazima, također predstavlja potencijalni zdravstveni rizik.
No, unatoč svim ovim kritikama koje voda iz slavine dobiva, vodovodne tvrtke provjeravaju jesu li kemijska sredstva za dezinfekciju na sigurnoj razini i je li voda koja dospijeva u vaš dom prikladna za piće, kuhanje i druge potrebe kućanstva.
Voda iz slavine također je izuzetno ekonomična.
Filteri za vodu mogu otkloniti sve navedene probleme (loš okus i miris, kemijsko onečišćenje).
Prije nego što prijeđemo na sljedeći izvor hidratacije, pogledajmo prednosti i mane vode iz slavine:
Prednosti
Mane
Zaključak
Iako voda iz slavine nije savršeno rješenje, nema problema koji se ne mogu riješiti filtriranjem. Dakle, iako voda iz slavine sama po sebi nije najbolja voda za piće, svakako je najmanje štetna za okoliš.
Filtrirana voda
Pureal Vodenhttp://65.21.148.85/filter-za-vodu-pureal/
Filtrirana voda postiže se tretiranjem izvora vode – vode iz slavine, izvorske vode itd. – postupkom koji se naziva filtracija.
Nakon filtriranja, voda prolazi kroz sloj filtera – reverzna osmoza, ugljik, keramika, UF membrane itd. – koji zaustavlja zagađivače i omogućuje prolaz molekulama vode i zdravim mineralima.
Filteri za vodu mogu se instalirati na jednom mjestu (npr. u kuhinji) ili se mogu instalirati prije nego što voda uđe u dom, u kojem slučaju filtrira cijeli vodovod tog kućanstva.
Filtriranje je jeftin, ekološki prihvatljiv proces koji koristi prirodni filterski medij za uklanjanje loših okusa i mirisa, patogenih bakterija, kemijskih kontaminanata, suspendiranih krutih tvari, fluorida i drugih štetnih tvari koje mogu ući u tvoju vodu iz slavine dok je u transportu do tvoje kuće. (npr. hrđa, teški metali, pijesak itd.).
Prednost filtracije vode u odnosu na kemijsku dezinfekciju je u tome što filtracija ne dodaje ništa vašoj vodi. Filtriranje je ekološki prihvatljivija i pristupačnija alternativa u usporedbi s flaširanom vodom.
Osim početnih investicijskih troškova (cijena samog filtera za vodu, ovisno o vrsti, trošak ugradnje), troškova periodične zamjene filtera i troškova vode iz vodovoda, nema drugih troškova .
U usporedbi s flaširanom vodom, filtrirana voda je pristupačnija opcija.
Filteri za vodu također omogućuju kontrolu vode koju želiš u svom domu – možeš odabrati razinu filtracije koja ti je potrebna i možeš prilagoditi vodu u kuhinji, kadi ili pod tušem. Neki filteri za vodu toliko su učinkoviti da se mogu koristiti i za filtriranje vode koja potječe iz jezera, rijeka, ribnjaka ili čak kišnice, što ih čini izvrsnim saveznikom u hitnim situacijama.
Ukratko, evo prednosti i nedostataka filtrirane vode:
Prednosti
Mane
Zaključak:
Iako nije pristupačna kao voda iz slavine, filtrirana voda znatno je jeftinija od vode u bocama. Filtrirana voda također uklanja sve probleme koji se javljaju s vodom iz slavine, ali je i važan alat u zaštiti okoliša koji ugrožava flaširana voda. Stoga je filtrirana voda glavni kandidat da postane najbolja voda za piće.
Gazirana voda
Bilo da je kupljena u trgovini ili proizvedena u vlastitom aparatu za vodu, gazirana voda smatra se manje zdravom opcijom od negazirane.
Neki protivnici soda tvrde da gazirani sok može isprati kalcij iz kostiju, što pak može dovesti do osteoporoze, ili da soda može uzrokovati želučane probleme ili oštetiti zube.
Iako sve ovo vrijedi za slatka pića poput Cole ili Pepsija, studije sugeriraju da bi to moglo biti neutemeljeno kada je u pitanju gazirana voda. Iako je gazirana voda nešto kiselija od negazirane vode, ne može se usporediti s kiselošću gaziranih sokova.
Gazirana voda ne uzrokuje probleme sa stomakom, ali može uzrokovati nadutost.
Stoga, oni koji pate od IBS-a (sindroma iritabilnog crijeva), bi možda trebali biti oprezni s konzumacijom gazirane vode jer može izazvati gastritis.
Za zdrave ljude, studije su otkrile da konzumacija malih količina gazirane vode pomaže probavi.
Budući da gazirana voda može uzrokovati lažan osjećaj sitosti koju uzrokuje nadutost, najbolje je izbjegavati je tijekom vježbanja jer to može smanjiti unos vode u organizam i time rizik od dehidracije.
Dakle, postoje neke mjere opreza kada je u pitanju gazirana voda, ali ona nije ništa manje zdrava od negazirane vode.
Prednosti i nedostaci gazirane vode:
Prednosti
Nedostatci
Zaključak:
Gazirana voda može olakšati proces prijelaza za one koji se žele prebaciti sa slatkih gaziranih pića na običnu vodu, ali ako je flaširana, vrijede isti nedostaci kao i flaširana voda (preskupa, ekološki nepovoljna itd.).
Kokosova voda
Kokosova voda označena je kao “super hidratantno” piće koje je “prepuno hranljivih sastojaka”, a neki tvrde da njegove zdravstvene koristi mogu nadmašiti zdravstvene koristi vode.
Kokosova se voda smatra dobrom alternativom sportskim napitcima zbog visokog udjela kalija i niskog udjela natrija i kalorija.
Ali može li kokosova voda biti najbolja voda za piće? Može li biti bolja od obične vode?
Iako visok sadržaj kalija blagotvorno djeluje na srce, mozak i živce, kokosova voda nije jedini izvor kalija.
Mnogo drugog voća i povrća može osigurati potreban kalij.
Još jedan problem s kokosovom vodom je taj što, iako je niskokalorična, još uvijek sadrži kalorije koje se mogu akumulirati tijekom dana.
Uz nedostatke povezane s flaširanom vodom, komercijalna kokosova voda može sadržavati dodane šećere i arome, koji su opasni za vaše zdravlje.
Iako postoje 100% sirove i organske kokosove vode, one mogu biti skupe za prosječan budžet.
Prednosti
Nedostatci
Zaključak:
Tekućina iz kokosa može biti zdrav napitak koji dopunjava vaš glavni izvor hidratacije, ali se ne preporučuje kao primarni izvor hidratacije.
Limunska voda
Ovo piće od dva sastojka izazvalo je popriličnu pomutnju u zdravstvenoj zajednici i omiljeno je kod slavnih.
Jednostavno iscijedite svježi limun i pomiješajte ga s vodom i dobili ste vodu s limunom.
Čini se da je limova voda lijek za sve – bore, probleme s težinom itd.
Opravdava li voda s limunom medijsku prašinu koju je podigla?
Bi li ju trebalo piti umjesto obične vode?
Kao i kokosova voda, voda s limunom nije bez nedostataka, ali za početak ćemo analizirati prednosti i nedostatke limunske vode:
Prednosti
Nedostatci:
Zaključak:
Limunska voda može biti dobra opcija za dodavanje okusa u vodu koja se konzumira svaki dan, ali ne preporučujemo da se pije kao zamjena za običnu vodu.
Detoks voda
Detoks voda možda zvuči kao još jedan zdravstveni hir, ali zapravo je jednostavna (i ukusna!) infuzija svježeg bilja, voća i/ili povrća koja doista donosi mnoge zdravstvene dobrobiti.
Ovisno o sastojcima koje dodate u infuzer, voda za detoksikaciju ili voda za fitness može pomoći kod stresa, probavnih smetnji, ojačati imunološki sustav i dodati bitne vitamine prehrani.
Detoksikacijske vode pripravljene kod kuće ne sadrže šećer, umjetna sladila, prehrambene boje ni umjetne arome i stoga su zdrav izbor u odnosu na komercijalne koje sve to mogu sadržavati.
Ako imaš tendenciju ka nadutosti nakon konzumacije određenih kombinacija voća ili povrća i bilja, svakako izbjegavajte te kombinacije i pronađite recepte koji vam najbolje odgovaraju.
Pripremljene s filtriranom vodom, vode za detoksikaciju dobar su način da svojoj prehrani dodaš malo voća ili povrća, dok izbjegavaš slatka pića u korist zdravijih tekućina.
Zaključak:
Koju vodu bi trebalo piti?
Sve vode o kojima se govori u ovom članku imaju svoje prednosti i nedostatke, ali filtrirana voda preuzima vodeću ulogu u svim kategorijama – pristupačnost, zdravlje, praktičnost i ekološka prihvatljivost. Čvrsto vjerujemo da je filtrirana voda najbolja voda koju bi trebalo konzumirati. Naravno, moglo bi biti dosadno stalno piti običnu filtriranu vodu, pa je moguće povremeno dodati malo limuna u vodu ili osmisliti svoj vlastiti detoks voćni koktel i isti dodati u filtriranu vodu.