Otkako smo se počeli baviti filtracijom vode pred 30 godina, stalno nam se postavlja ovo pitanje. Filteri za vodu su komplicirana tema, ali u nastavku teksta nastojat ćemo je maksimalno pojednostaviti.
Na pitanje koji je najbolji filter teško je odgovoriti. Djelomično zbog toga što se mnogi naši kupci nadaju odgovoru koji će ih uputiti na točan filter (brend ili model) koji mogu odabrati od naših proizvoda, ili možda nečiji drugi, i kupiti ga sutra.
Odabir najboljeg rješenja za pročišćavanje vode nije uvijek tako jednostavan kao što se misli, uglavnom zato što ne postoji jedan filter koji je najbolji za sve.
Ali to ne sprječava mnoge proizvođače filtera na tržištu da tvrde da su “najbolji”, a ako ste istraživali filtere vjerojatno znate o čemu govorimo…
Sigurno ne mogu svi biti najbolji filteri za vodu!
Kako onda znati koji pročišćivač kupiti?
Otkrivamo ti zašto ne postoji nešto kao što je najbolji filter za svakoga, koji je bolji od svih ostalih, ali isto otkrivamo i kako možeš odabrati optimalan filter za vodu za tvoje potrebe:
Zašto filtrirati vodu? (Svrha filtracije)
Ako si odlučio filtrirati vodu iz slavine u kućanstvu, to je vjerojatno zato što nisi zadovoljan njome. Ideja da piješ kloriranu vodu koja je prošla kroz stare cijevi nije ti privlačna, a kamoli kupanje u njoj.
Može se dogoditi da si vlasnik kemijske čistionice ili kafića te želiš zaštititi svoje strojeve i uređaje od stvaranja naslaga kamenca. Ako imaš restoran, onda ti treba filter koji će ukloniti sve neželjene mirise i okuse iz vode koja se koristi za kuhanje…
Ali također može biti da si na primjer dentalni kirurg, pa je određena vrsta rješenja za pročišćavanje vode industrijski zadatak. Ako je tako, onda filter za vodu koji uklanja samo klor neće biti najbolji izbor za tebe, čak i ako je filter najbolji filter za uklanjanje klora.
Primijetit ćeš da nešto tako jednostavno kao što je svrha filtracije može radikalno promijeniti vrstu filtera za vodu koji bi trebao kupiti…
Dakle, jedna od prvih stvari koje bi se trebao zapitati je što stoji iza tvoje odluke da filtriraš vodu, kakva ti je voda potrebna i koja je svrha filtriranja.
Je li kvalitetnija voda u tvom domu, restoranu, kafiću, stomatološkoj ordinaciji itd.?
Za svaku od ovih situacija je potreban drugačiji tip filtera za vodu.
Još jedno važno pitanje na koje trebaš obratiti pozornost pri izboru pravog uređaja za pročišćavanje je:
Čak i unutar istog grada postoje razlike u sastavu vode iz slavine. To je zato što se voda može dobiti iz različitih izvora (podzemna voda, privatni bunar, kišnica, voda iz jezera ili rijeka itd.)
Dok voda putuje prema tvom domu, može pokupiti različite primjese.
Samo identificiranjem i razumijevanjem sastava vode može se početi razmišljati o tome koji su najbolji filteri za vodu za tebe.
Potreban ti je filter koji se može izboriti s nepoželjnim sastojcima u tvojoj vodi, ali bez da ukloni ono što je prijeko potrebno tvom organizmu.
Na primjer, ako si spojeni na javni vodovod, trebao bi se zabrinuti zbog klora, kloramina, fluorida (ako se koristi) i nusproizvoda dezinfekcije.
U Hrvatskoj i okolnim zemljama se uglavnom koristi klor zbog niske nabavne cijene.
Gradska voda također ima problem s okusom, mirisom, bojom, teškim metalima itd.
Ako koristiš vodu iz privatnog bunara, klor vjerojatno nije najveća briga. Morat ćeš se pozabaviti drugim, hitnijim problemima kao što su nitriti, nitratne bakterije, virusi, ciste, herbicidi, pesticidi, sedimenti itd.
NAPOMENA: Ukoliko imaš bunar najbolje je da vodu odneseš na analizu prije nego što razmotriš kupovinu bilo kojeg filtera, s time da se preporuča redovita provjera vode u više navrata jer parametri mogu varirati.
Točka ulaska ili Filtracija na mjestu upotrebe?
Nakon utvrđivanja svrhe filtracije i identificiranja problema s vodom, sljedeća stvar za odlučiti je želiš li očistiti cjelokupni dovod vode dok ulazi u tvoj dom ili samo vodu koja izlazi iz kuhinjske slavine ili kupaonskog tuša.
Ako želiš filtriranje vode na kućnoj razini, trebao bi se usredotočiti na filtere za vodu koji se postavljaju na ulazne točke (POE).
Ako želiš filtrirati vodu samo u kuhinji, kupaonici ili nekom drugom mjestu u kući, onda su filteri za vodu na mjestu korištenja (point of use – POU) najbolji izbor za tebe.
Međutim, ako nisi siguran koji sustav filtracije odabrati, evo nekoliko stvari koje prvo treba razmotriti:
POU filteri su izvrsni ako želiš imati preciznu filtraciju na svakom izlazu vode (može se na primjer ugraditi određeni tip kuhinjskog filtera za vodu i imati filter za tuširanje različitog sastava na tušu);
POE filteri instalirani na glavnom vodovodu posebno su važni ako kućanstvo nije spojeno na gradski vodovod, gdje je voda već tretirana od raznih zagađivača.
Sistemi za filtriranje vode na glavnom dovodu u kuću nešto su složeniji, jer voda nije prethodno tretirana i treba brinuti o daleko većem broju eventualnih zagađivača koji se mogu naći u vodi.
POE filteri za vodu prikladniji su za kuće u ruralnim područjima koje imaju vlastite bunare
POE i POU filteri mogu imati više razina filtracije i mogu sadržavati različit sastav unutar filtera.
Kao što možeš primijetiti, postoje različite vrste primjena u kojima će jedna vrsta filtera bolje odgovarati tvojim potrebama od druge. Stoga je ključno da odabereš filter koji je najprikladniji za tvoje potrebe.
Top 3 vrste filtera za vodu
Filteri za vodu s tehnologijom reverzne osmoze (RO)
Sustavi filtracije s reverznom osmozom mogu biti skupi jer uklanjaju gotovo sve čestice iz vode.
Reverzna osmoza prvenstveno je namijenjena desalinizaciji vode, što znači da ima sposobnost uklanjanja čak i otopljenih molekula soli iz vode. Ogromni sustavi reverzne osmoze koriste se u zemljama koje nemaju vlastite izvore svježe pitke vode, poput zemalja na Arapskom poluotoku koje vodu moraju crpiti iz mora.
Reverzna osmoza je opravdan trošak za mjesta koja imaju katastrofalnu vodoopskrbu ili u kućanstvima gdje je bunar izrazito zagađen.
Međutim, postoji jedan problem s reverznom osmozom, odnosno više njih…
Filteri s reverznom osmozom uklanjaju iz vode sve, čak i blagotvoran mineralni sastav. Voda nakon ove vrste filtracije najsličnija je destiliranoj vodi.
Zauzimaju puno prostora! Glomazni su i zauzet će poprilično veliki prostor gdje god da se ugrade, pogotovo jer imaju spremnik.
Taj isti spremnik je pogodno mjesto za bakteriološku kontaminaciju.
Osim toga, također mogu izgubiti puno vode u procesu filtracije, a mogu učiniti vodu izrazito mekom, bez korisnih mineralnih iona.
Demineralizirana voda je vrlo agresivna. Dakle, privlači minerale iz ljudskog tijela i može u tijelu prouzročiti deficit minerala.
Upozorenje i izvješće Svjetske zdravstvene organizacije o konzumaciji demineralizirane vode možete pročitati ovdje.
Izvješće navodi 12 rizika za ljudsko zdravlje kroz dugoročnu konzumaciju demineralizire vode. Izvješće se temelji na opsežnom broju eksperimenata i znanstvenih istraživanja na velikom uzorku tijekom dugog vremenskog razdoblja.
Standardni RO sistemi nisu najbolji filteri za vodu ukoliko se cilja na kvalitetnu hidrataciju tijela.
Postoje i noviji sustavi kojima je cilj remineralizacija vode, ali njihov uspjeh još nije u potpunosti dokazan.
Uostalom, u Indiji, zemlji s vrlo lošom vodom iz slavine, počeli su zabranjivati prodaju filtera s tehnologijom reverzne osmoze. Više o tome pogledajte u ovom videu:
Bokal sa filterom
Ovo je vjerojatno jedan od najčešćih tipova filtera za vodu, zahvaljujući niskoj cijeni i prenosivosti.
Vrč s filterom za vodu obično se sastoji od 2 dijela. U sredini gornje polovice nalazi se filter napunjen uglavnom zasićenim aktivnim ugljenom, u koji se ulijeva vodu koju treba obraditi.
Ako te zanima razlika između masovnog i sinteriranog aktivnog ugljena, pročitaj naš opsežan članak o aktivnom ugljenu.
Nakon toga filtrirana voda pada na dno posude i može se natočiti u čašu.
Zbog ograničenog kapaciteta, vrčevi s filterima za vodu uglavnom se koriste za pročišćavanje vode za najviše dvije osobe, a filtere je potrebno vrlo često mijenjati.
Vrčevi s filterom uglavnom se koriste za poboljšavanje okusa i nemaju odgovarajuću snagu filtriranja za uklanjanje većeg broja zagađivača.
Filteri s membranom za ultra filtraciju (UF filteri)
Ovaj tip filtera je optimalan za tretiranje gradske vode. Služi kao filter za vodu s kojim se garantira zaustavljanje svih čestica koje nisu eliminnirane kroz kompleksne sisteme filtracije u vodovodu.
Vrlo su jednostavni za korištenje i instalaciju a uz to ne zauzimaju puno prostora.
Uglavnom se koriste u kombinaciji s posebnim sinteriranim aktivnim ugljenom za uklanjanje svih drugih mogućih kontaminanata koje bi voda mogla pokupiti putujući kroz stare cijevi.
Takav bi filter trebao lako ukloniti primjese taloga hrđe iz cijevi, smanjiti koncentraciju teških metala i potpuno ukloniti slobodni klor iz vode.
Najvažnija karakteristika ovih filtera je održavanje povoljnog mineralnog sastava vode, što ih razlikuje od filtera koji koriste proces reverzne osmoze.
Tako ćeš imati vodu bez zagađivača s prirodnim mineralnim sastavom.
Također, nemaju spremnik, tako da nema dodatnog rizika od kontaminacije vode te jamči ušteda prostora. Win win. 🙂
Kako filtriraju ovi filteri?
Voda prolazi kroz prvi filter, blok posebnog sinteriranog aktivnog ugljena poroznosti od 5 mikrona. Tu se uklanjaju teški metali, klor, herbicidi, zamućenja, mirisi i okusi, pesticidi, VOC i drugi štetni organski spojevi…
Nakon čega, voda koja kroz ove filtere prolazi nailazi na sljedeću fizičku prepreku u obliku filtera s ultrafiltracijskom membranom koja filtrira čestice do 0,1 mikrona. Ovdje se potpuno uklanjaju mikroorganizmi, kao što su bakterije, paraziti, ciste, alge…
Nakon te membrane voda prolazi kroz treći filter sa posebnim blokom od aktivnog ugljena sa srebrom, koji dodatno smanjuje koncentraciju teških metala u vodi i utječe na okus i miris vode kako bi ona bila što sličnija okusu izvorske vode.
Nedostatak ovih filtera je što možda nisu najbolja opcija za vodu iz bunara, ali uz dodatnu pripremu vode ispred kuće (na vodovodu) ovi pročišćivaći se mogu koristiti i za vodu koja nije spojena na gradski vodovod.
Zaključak
Kao što vidiš, filteri za vodu su izuzetno raznoliki i vjerojatno postoje najbolji filteri za određene situacije ili primjene, ali teško je dizajnirati sustav koji će sve usrećiti.
Stoga je jedini način za određivanje najboljeg filtera za tebe točna procjena vlastitih potreba u pogledu kvalitete vode, količine i instalacije.
Ukoliko trebaš pomoć pri odabiru filtera, slobodno nas nazovi. Radeći zajedno s jednim od naših inženjera, sigurno ćeš pronaći najbolje moguće rješenje za svoju vodu.
Najbolji filteri za vodu – Top 3
Sadržaj
Koji su najbolji filteri za vodu na tržištu?
Otkako smo se počeli baviti filtracijom vode pred 30 godina, stalno nam se postavlja ovo pitanje. Filteri za vodu su komplicirana tema, ali u nastavku teksta nastojat ćemo je maksimalno pojednostaviti.
Na pitanje koji je najbolji filter teško je odgovoriti. Djelomično zbog toga što se mnogi naši kupci nadaju odgovoru koji će ih uputiti na točan filter (brend ili model) koji mogu odabrati od naših proizvoda, ili možda nečiji drugi, i kupiti ga sutra.
Odabir najboljeg rješenja za pročišćavanje vode nije uvijek tako jednostavan kao što se misli, uglavnom zato što ne postoji jedan filter koji je najbolji za sve.
Ali to ne sprječava mnoge proizvođače filtera na tržištu da tvrde da su “najbolji”, a ako ste istraživali filtere vjerojatno znate o čemu govorimo…
Sigurno ne mogu svi biti najbolji filteri za vodu!
Kako onda znati koji pročišćivač kupiti?
Otkrivamo ti zašto ne postoji nešto kao što je najbolji filter za svakoga, koji je bolji od svih ostalih, ali isto otkrivamo i kako možeš odabrati optimalan filter za vodu za tvoje potrebe:
Zašto filtrirati vodu? (Svrha filtracije)
Ako si odlučio filtrirati vodu iz slavine u kućanstvu, to je vjerojatno zato što nisi zadovoljan njome. Ideja da piješ kloriranu vodu koja je prošla kroz stare cijevi nije ti privlačna, a kamoli kupanje u njoj.
Može se dogoditi da si vlasnik kemijske čistionice ili kafića te želiš zaštititi svoje strojeve i uređaje od stvaranja naslaga kamenca. Ako imaš restoran, onda ti treba filter koji će ukloniti sve neželjene mirise i okuse iz vode koja se koristi za kuhanje…
Ali također može biti da si na primjer dentalni kirurg, pa je određena vrsta rješenja za pročišćavanje vode industrijski zadatak. Ako je tako, onda filter za vodu koji uklanja samo klor neće biti najbolji izbor za tebe, čak i ako je filter najbolji filter za uklanjanje klora.
Primijetit ćeš da nešto tako jednostavno kao što je svrha filtracije može radikalno promijeniti vrstu filtera za vodu koji bi trebao kupiti…
Dakle, jedna od prvih stvari koje bi se trebao zapitati je što stoji iza tvoje odluke da filtriraš vodu, kakva ti je voda potrebna i koja je svrha filtriranja.
Je li kvalitetnija voda u tvom domu, restoranu, kafiću, stomatološkoj ordinaciji itd.?
Za svaku od ovih situacija je potreban drugačiji tip filtera za vodu.
Još jedno važno pitanje na koje trebaš obratiti pozornost pri izboru pravog uređaja za pročišćavanje je:
Za koje kontaminante ti trebaju filteri za vodu?
Kao što nisu svi filteri jednaki, voda iz slavine nije svugdje ista. Voda iz slavine koja se može dobiti u Zagrebu neće biti ista kao voda iz slavine u Dalmaciji.
Čak i unutar istog grada postoje razlike u sastavu vode iz slavine. To je zato što se voda može dobiti iz različitih izvora (podzemna voda, privatni bunar, kišnica, voda iz jezera ili rijeka itd.)
Dok voda putuje prema tvom domu, može pokupiti različite primjese.
Samo identificiranjem i razumijevanjem sastava vode može se početi razmišljati o tome koji su najbolji filteri za vodu za tebe.
Potreban ti je filter koji se može izboriti s nepoželjnim sastojcima u tvojoj vodi, ali bez da ukloni ono što je prijeko potrebno tvom organizmu.
Na primjer, ako si spojeni na javni vodovod, trebao bi se zabrinuti zbog klora, kloramina, fluorida (ako se koristi) i nusproizvoda dezinfekcije.
U Hrvatskoj i okolnim zemljama se uglavnom koristi klor zbog niske nabavne cijene.
Gradska voda također ima problem s okusom, mirisom, bojom, teškim metalima itd.
Ako koristiš vodu iz privatnog bunara, klor vjerojatno nije najveća briga. Morat ćeš se pozabaviti drugim, hitnijim problemima kao što su nitriti, nitratne bakterije, virusi, ciste, herbicidi, pesticidi, sedimenti itd.
NAPOMENA: Ukoliko imaš bunar najbolje je da vodu odneseš na analizu prije nego što razmotriš kupovinu bilo kojeg filtera, s time da se preporuča redovita provjera vode u više navrata jer parametri mogu varirati.
Točka ulaska ili Filtracija na mjestu upotrebe?
Nakon utvrđivanja svrhe filtracije i identificiranja problema s vodom, sljedeća stvar za odlučiti je želiš li očistiti cjelokupni dovod vode dok ulazi u tvoj dom ili samo vodu koja izlazi iz kuhinjske slavine ili kupaonskog tuša.
Ako želiš filtriranje vode na kućnoj razini, trebao bi se usredotočiti na filtere za vodu koji se postavljaju na ulazne točke (POE).
Ako želiš filtrirati vodu samo u kuhinji, kupaonici ili nekom drugom mjestu u kući, onda su filteri za vodu na mjestu korištenja (point of use – POU) najbolji izbor za tebe.
Međutim, ako nisi siguran koji sustav filtracije odabrati, evo nekoliko stvari koje prvo treba razmotriti:
POU filteri su izvrsni ako želiš imati preciznu filtraciju na svakom izlazu vode (može se na primjer ugraditi određeni tip kuhinjskog filtera za vodu i imati filter za tuširanje različitog sastava na tušu);
POE filteri instalirani na glavnom vodovodu posebno su važni ako kućanstvo nije spojeno na gradski vodovod, gdje je voda već tretirana od raznih zagađivača.
Sistemi za filtriranje vode na glavnom dovodu u kuću nešto su složeniji, jer voda nije prethodno tretirana i treba brinuti o daleko većem broju eventualnih zagađivača koji se mogu naći u vodi.
POE i POU filteri mogu imati više razina filtracije i mogu sadržavati različit sastav unutar filtera.
Kao što možeš primijetiti, postoje različite vrste primjena u kojima će jedna vrsta filtera bolje odgovarati tvojim potrebama od druge. Stoga je ključno da odabereš filter koji je najprikladniji za tvoje potrebe.
Top 3 vrste filtera za vodu
Filteri za vodu s tehnologijom reverzne osmoze (RO)
Sustavi filtracije s reverznom osmozom mogu biti skupi jer uklanjaju gotovo sve čestice iz vode.
Reverzna osmoza prvenstveno je namijenjena desalinizaciji vode, što znači da ima sposobnost uklanjanja čak i otopljenih molekula soli iz vode. Ogromni sustavi reverzne osmoze koriste se u zemljama koje nemaju vlastite izvore svježe pitke vode, poput zemalja na Arapskom poluotoku koje vodu moraju crpiti iz mora.
Reverzna osmoza je opravdan trošak za mjesta koja imaju katastrofalnu vodoopskrbu ili u kućanstvima gdje je bunar izrazito zagađen.
Međutim, postoji jedan problem s reverznom osmozom, odnosno više njih…
Upozorenje i izvješće Svjetske zdravstvene organizacije o konzumaciji demineralizirane vode možete pročitati ovdje.
Izvješće navodi 12 rizika za ljudsko zdravlje kroz dugoročnu konzumaciju demineralizire vode. Izvješće se temelji na opsežnom broju eksperimenata i znanstvenih istraživanja na velikom uzorku tijekom dugog vremenskog razdoblja.
Standardni RO sistemi nisu najbolji filteri za vodu ukoliko se cilja na kvalitetnu hidrataciju tijela.
Postoje i noviji sustavi kojima je cilj remineralizacija vode, ali njihov uspjeh još nije u potpunosti dokazan.
Ako koristiš standardni sustav reverzne osmoze za filtriranje vode, svakako se savjetuje nabava proizvoda koji nakon filtracije u vodu dodaje minerale. Ovo je pristupačan, standardni sustav reverzne osmoze.
Uostalom, u Indiji, zemlji s vrlo lošom vodom iz slavine, počeli su zabranjivati prodaju filtera s tehnologijom reverzne osmoze. Više o tome pogledajte u ovom videu:
Bokal sa filterom
Ovo je vjerojatno jedan od najčešćih tipova filtera za vodu, zahvaljujući niskoj cijeni i prenosivosti.
Vrč s filterom za vodu obično se sastoji od 2 dijela. U sredini gornje polovice nalazi se filter napunjen uglavnom zasićenim aktivnim ugljenom, u koji se ulijeva vodu koju treba obraditi.
Ako te zanima razlika između masovnog i sinteriranog aktivnog ugljena, pročitaj naš opsežan članak o aktivnom ugljenu.
Nakon toga filtrirana voda pada na dno posude i može se natočiti u čašu.
Zbog ograničenog kapaciteta, vrčevi s filterima za vodu uglavnom se koriste za pročišćavanje vode za najviše dvije osobe, a filtere je potrebno vrlo često mijenjati.
Vrčevi s filterom uglavnom se koriste za poboljšavanje okusa i nemaju odgovarajuću snagu filtriranja za uklanjanje većeg broja zagađivača.
Filteri s membranom za ultra filtraciju (UF filteri)
Ovaj tip filtera je optimalan za tretiranje gradske vode. Služi kao filter za vodu s kojim se garantira zaustavljanje svih čestica koje nisu eliminnirane kroz kompleksne sisteme filtracije u vodovodu.
Vrlo su jednostavni za korištenje i instalaciju a uz to ne zauzimaju puno prostora.
Filteri za vodu s ultrafiltracijskom membranom jamče mikrobiološku ispravnost vode.
Uglavnom se koriste u kombinaciji s posebnim sinteriranim aktivnim ugljenom za uklanjanje svih drugih mogućih kontaminanata koje bi voda mogla pokupiti putujući kroz stare cijevi.
Takav bi filter trebao lako ukloniti primjese taloga hrđe iz cijevi, smanjiti koncentraciju teških metala i potpuno ukloniti slobodni klor iz vode.
Jedan takav pročišćivač vode je na primjer naš Pureal Line Changer
Najvažnija karakteristika ovih filtera je održavanje povoljnog mineralnog sastava vode, što ih razlikuje od filtera koji koriste proces reverzne osmoze.
Tako ćeš imati vodu bez zagađivača s prirodnim mineralnim sastavom.
Također, nemaju spremnik, tako da nema dodatnog rizika od kontaminacije vode te jamči ušteda prostora. Win win. 🙂
Kako filtriraju ovi filteri?
Nedostatak ovih filtera je što možda nisu najbolja opcija za vodu iz bunara, ali uz dodatnu pripremu vode ispred kuće (na vodovodu) ovi pročišćivaći se mogu koristiti i za vodu koja nije spojena na gradski vodovod.
Zaključak
Kao što vidiš, filteri za vodu su izuzetno raznoliki i vjerojatno postoje najbolji filteri za određene situacije ili primjene, ali teško je dizajnirati sustav koji će sve usrećiti.
Stoga je jedini način za određivanje najboljeg filtera za tebe točna procjena vlastitih potreba u pogledu kvalitete vode, količine i instalacije.
Ukoliko trebaš pomoć pri odabiru filtera, slobodno nas nazovi. Radeći zajedno s jednim od naših inženjera, sigurno ćeš pronaći najbolje moguće rješenje za svoju vodu.
I zapamti…
Ako nemaš filter, ti si filter!